Anasayfa  |   İletişim  | EN
Güzel Sanatlar Fakültesi
YÖK ATLAS
Grafik Tasarımı
Grafik Tasarımı (Burslu)
Grafik Tasarımı (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Bir Çizgi Dizi Nasıl Hazırlanır
Haber - Etkinlik Arşivi
Bir Çizgi Dizi Nasıl Hazırlanır

26 Nisan 2017

Güzel Sanatlar Fakültesi, Cordoba Medya Yapımcısı Ammar Gündüz ve Yönetmen Çağrı Cem Bayraklı’yı “Bir Çizgi Dizi Nasıl Hazırlanır?” başlıklı konferansta ağırladı.

Konuşmacılar, Grafik Tasarım Bölümü öğrencilerimize bir animasyon çalışması yaparken izlenilecek yol, kullanılacak teknik, ulaşılmak istenen hedef kitle ve bu hedef kitleye en iyi, en doğru nasıl ulaşabileceklerine dair bilgi ve deneyimlerini aktardılar.

Animasyon Sektörü Ülkemizde Yeni Gelişiyor 

Çağrı Cem Bayraklı, animasyon film sektörünün Türkiye’de henüz yeni yeni gelişmekte olduğunu ve bu sektör için istenilen sayıda yetenekli iş gücünün olmadığını belirtirken bu sayının artması için çeşitli eğitimler düzenlediklerini ifade etti. Dünya çapındaki çizgi film/animasyonlardan örnekler sunan Bayraklı, kendi çizgi dizi çalışmalarından da bahsetti. TRT Çocuk kanalında yayınlanan Nane ile Limon, Cille ve İstanbul Muhafızları gibi çizgi dizilerin yapım aşamasında nasıl bir mantıkla hareket ettiklerini, neyi amaçladıklarını tüm detaylarıyla anlatarak Grafik Tasarım Bölümünün ne denli önemli olduğunu vurguladı.

Ammar Gündüz, Türk İslâm mitolojisindeki karakterlerin de içinde olduğu 170 figürün yer aldığı ilk çizgi dizileri olan "Cille"yi, eski bir misket oyunundan esinlenerek oluşturma hikâyelerini çizgi dizinin videoları eşliğinde anlattı. Türk animasyon film yapımlarında daha önce denenmemiş teknikler kullanarak hazırladıkları ve  4 sezondur devam eden çizgi dizi Cille,  izleyici kitlesi olarak 9-12 yaş arasındaki çocukları hedefliyor. Animasyonlarda yer alan iyi ve kötü karakterlerin çocukların ruh dünyasını, hayata bakış açısını önemli derecede etkilediğini bu yüzden de yaptıkları işin ne kadar ehemmiyetli olduğunu dile getiren Ammar, kurgunun ve karakterlerin çocukların gelişim düzeylerine uygunluğunu denetleyebilecek bir ekip olmadığından yakındı. Ammar son olarak bir çizgi dizi hazırlarken çocukların olumlu ya da olumsuz eleştirilerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini vurguladı.  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12017-05-04-04-51-14pm.jpg
    "Bir Çizgi Dizi Nasıl Hazırlanır?" Konferansı
  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22017-05-04-04-51-14pm.jpg
    "Bir Çizgi Dizi Nasıl Hazırlanır?" Konferansı
  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32017-05-04-04-51-14pm.jpg
    "Bir Çizgi Dizi Nasıl Hazırlanır?" Konferansı

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi