Anasayfa  |   İletişim  | EN
Güzel Sanatlar Fakültesi
YÖK ATLAS
Grafik Tasarımı
Grafik Tasarımı (Burslu)
Grafik Tasarımı (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Grafik Sanatının Duayen İsmi Prof. Emin Barın Anıldı
Haber Etkinlik Arşivi
Grafik Sanatının Duayen İsmi Prof. Emin Barın Anıldı

 

7 Nisan 2016

Türk grafik sanatının duayen isimlerinden merhum Prof. Emin Barın, Üniversitemiz ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan panelde, ailesi, öğrencileri ve dostları tarafından anıldı. 

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı’nın yönetiminde Prof. Emin Barın adına düzenlenen panelde, grafik ve hat sanatının ustalarından Etem Çalışkan ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi İslâm Seçen; Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Taşcı ve Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Savaş Çevik anılarını paylaştılar.

Açılış konuşmasında, kültür ve sanat alanında yaptığımız etkinliklerin Üniversitemizin kuruluş yılıyla paralellik gösterdiğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, “Sanat alanında 2010’a kadar giden bir mazimiz var. Kurulduğumuz günden bu yana birçok anma toplantısı yaptık. Bu programlarla andığımız isimler değil bizler bir şeyler kazanıyoruz ve onları yakından tanımaktan büyük keyif alıyoruz. Prof. Emin Barın’ı ve diğer değerli sanatçılarımızı rahmetle yâd ediyoruz.” diye konuştu.

Prof. Emin Barın’ın uzun yıllar görev yaptığı Güzel Sanatlar Akademisi, bugünkü ismiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, Emin Barın’ın neredeyse vefatına kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesine hizmet ettiğini, hat ve cilt konusunda yetişmiş herkese emeği olan çok değerli bir insan olduğunu dile getirdi.

Güzel Eserler Bırakan Güzel İnsanlar

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı, fakülte olarak her yıl tertipledikleri anma programları ile geleceğe güzel eserlerle birlikte güzel hatıraların da taşındığını ifade etti. Subaşı “Geçmişten günümüze o güzellikleri taşıyan insanları da mutlaka sohbetlerimizin, günlük hayatımızın bir yerinde anmak ve anıları canlı tutmak zorundayız. Bizi biz yapan değerleri ayakta tutmanın olmazsa olmaz şartlarından birisi vefadır.” diyerek sözü panelistlere bıraktı.

Örnek Bir Hoca-Öğrenci İlişkisi

16 yıl beraber çalıştığı Prof. Barın için “Geleneksel hoca-öğrenci ilişkisi açısından 20. yüzyılın son temsilcisiydi.” diyen Yrd. Doç. Dr. M. Savaş Çevik, hocanın öğrencileriyle ilişkisine verdiği örnekler ile dikkat çekti. Çevik “Öğrencilere yaklaşımı hep yapıcı ve teşvik ediciydi. Eleştirilerini bile kibar bir dille yapardı öyle ki eleştiri olduğunu anlamazdık. Tüm sanatlara yalın bir gözle ve bütüncül bakar, sanatı tüm özellikleriyle anlatırdı. Emin Barın hocamız temsilcisi çok azalmış geleneksel sanatlarımıza yaşadığı yıllarda yapıcı ve teşvik edici yaklaşmış önemli bir insandır.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Abdullah Taşcı, 5 yıl birlikte çalıştığı Barın’ın sanatla bir araya gelmesini sağlayan tek kişi olduğunu ifade etti. Latin yazısıyla yaptığı kompozisyonları bugün birçok kişinin yapamayacağını söyleyen Taşçı, “Hem değerli bir sanatçı hem ağabey, hem babamızdı. Sanatta kilometre taşıydı.” diye konuştu.

Kendini Barın ailesinin bir ferdi olarak gördüğünü söyleyen İslâm Seçen, Prof. Barın ile geçirdiği atölye günlerine, yurt dışı çalışmaları ve anılarına dair konuştu. Üniversitede resim eğitimi aldığını, hocanın tavsiyesiyle cilt ve yazıya geçtiğini söyleyen Seçen, “Emin hoca bana öyle altın bir bilezik taktı ki. Öğrencileriyle arkadaş gibiydi, ben de ondan feyz alarak öğrencilerimle arkadaş oluyorum.” dedi. 

Emin Barın’ın ilk öğrencisi hattat Etem Çalışkan, hocanın Cağaloğlu’ndaki atölyesinde öğrendiklerinden bahsederek, “Sanatta, yazıda, terbiyede ne öğrendiysem Emin Barın’dan öğrendim.” dedi.

Panelin ardından Prof. Emin Barın'ın eserlerinden oluşan sergi sanatseverlerin ilgisine sunuldu.  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12016-04-13-02-42-46pm.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22016-04-13-02-42-47pm.JPG
  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32016-04-13-02-42-47pm.JPG
  Grafik Sanatının Duayen İsmi Prof. Emin Barın Anıldı
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42016-04-13-02-42-47pm.JPG
  Yrd. Doç. Dr. Abdullah Taşcı - Etem Çalışkan - Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı - İslam Seçen - Yrd. Doç. Dr. M. Savaş Çevik
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52016-04-13-02-42-47pm.JPG
  Grafik Sanatının Duayen İsmi Prof. Emin Barın Anıldı
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/62016-04-13-02-42-47pm.JPG
  Grafik Sanatının Duayen İsmi Prof. Emin Barın Anıldı
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/72016-04-13-02-42-47pm.JPG
  Prof. Emin Barın Sergisi

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi