Anasayfa  |   İletişim  | EN
Güzel Sanatlar Fakültesi
YÖK ATLAS
Grafik Tasarımı
Grafik Tasarımı (Burslu)
Grafik Tasarımı (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | İslâm Mimarîsi Bir Hayat Tarzıdır
Haber Etkinlik Arşivi
İslâm Mimarîsi Bir Hayat Tarzıdır

12 Nisan 2017

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin konuğu olarak Üniversitemize gelen Mimar Solaiman A. Elkhereiji, sanatsal ve bilimsel perspektiften İslâm mimarisinin geçmişini ve bugününü değerlendirdi.

İbn-i Haldun’un “mimarlık medeniyetin bir yansımasıdır” bakış açısıyla mimari projelerini şekillendirdiğini ifade eden Elkhereiji, konuşmasının bütününde mimari düşüncenin kültürden, dinden, hayat tarzından bağımsız düşünülemeyeceğini; hat, geometrik desenler gibi İslâm mimarîsinin belirgin unsurlarının günlük hayata yansıtılması gerektiğini vurguladı.

İç mekân tasarımının da kişinin hayatında çok önemli yer tuttuğunu belirten Elkhereiji, dünyanın farklı ülkelerinde kendi tasarladığı iç mekânların fotoğraflarını paylaştı. İslâmi mimarinin en belirgin olduğu ülkelerin Fas, Tunus, Mısır gibi ülkeler olduğunu söyleyen Elkhereiji, geleneksel döneme ait mimari yapıların birbirine benzerliğine dikkat çekti. Bu benzerliğin ve tarihin unutulmaya yüz tuttuğunu dile getiren Elkhereiji, geleneksel İslâm sanatlarının medreselerde, camilerde ya da tarihi yapılarda kalmamasını, modern dünyada hayatın her alanında kullanılması gerektiğini belirtti. Ancak eski ve yeninin harmanlanmasıyla huzurla yaşanacak ortamların oluşacağını söyleyen Elkhereiji, eski ve yeni birlikteliğinden gurur duyulması gerektiğini ifade etti. 

Konferans, soru-cevap faslı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı'nın kapanış konuşmasının ardından sona erdi.  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12017-04-13-10-19-13am.JPG
  İslâm Mimarîsi Bir Hayat Tarzıdır
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22017-04-13-10-19-13am.JPG
  İslâm Mimarîsi Bir Hayat Tarzıdır
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32017-04-13-10-19-13am.JPG
  İslâm Mimarîsi Bir Hayat Tarzıdır
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42017-04-13-10-19-13am.JPG
  Etem Çalışkan - Solaiman A. Elkhereiji - İslam Seçen
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52017-04-13-10-19-14am.JPG
  İslâm Mimarîsi Bir Hayat Tarzıdır

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi