Anasayfa  |   İletişim  | EN
Güzel Sanatlar Fakültesi
YÖK ATLAS
Grafik Tasarımı
Grafik Tasarımı (Burslu)
Grafik Tasarımı (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Sanatın Çini Hali Kandilli’de
Haberler ve Duyurular
Sanatın Çini Hali Kandilli’de

12 Mart 2019

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, usta-çırak üretimi çinilerden oluşan “Çini Sergisi”ne ev sahipliği yaptı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü çini hocalarının ve öğrencilerinin klasik motifler ve yeni tasarımlardan oluşan çini çalışmaları Kandilli Yerleşkesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Sergi açılışı, Rektör Prof. Dr. M. Fatih Andı, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı, sergi düzenleyicisi Dr. Öğr. Üyesi Ersin Fethi Öçal, bölüm hocaları, öğrenciler ve çini sanatçılarının katılımıyla yapıldı.

Açılışta konuşan Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı, Fakültede düzenledikleri sergilerin izleyicilere öğrenci üretimlerini toplu olarak görme fırsatı sunduğunu, öğrencilere ise sanat kimliklerini oluşturma yolunda büyük yarar sağladığını ifade etti.

Sergideki çalışmalarla ilgili bilgi veren Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi Ersin Fethi Öçal, sıraltı, renkli sır ve sırüstü olmak üzere üç farklı teknikle hazırlanan çini sergisini, öğrencilerin perspektifini göstermesi açısından çok değerli bulduğunu dile getirdi.  

“Fevkaladelikle kuşatılmış bir dünyada yaşıyoruz”

İnsan ve sanat arasındaki ilişkiye, sanatın varoluş üzerindeki misyonuna değinen Rektör Prof. Dr. M. Fatih Andı, “Fevkaladelikle kuşatılmış bir dünyada yaşıyoruz. Yaratıcı en büyük sanatkâr, yarattıkları ise mutlak bir güzelliğin yansıması. Fakat insan bunca güzelliğin, fevkaladeliğin toplamından sıradanlık duygusunu edinebiliyor. Bu sıradanlık duygusunu aşmak için bize sanat gerekiyor.” dedi.

Sanatın insanın varoluşundaki en büyük misyonunun sıradanlığı yok etmek, hakiki sanatkâr olan Yaratıcı karşısında hayret duygusunu güzellik üzerinden tekrar tekrar yenilemek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Andı, “Bu nedenle sanata hürmet, yaratıcıya hürmet gibi algılanmalıdır. Bu bilinçle baktığımızda her bir sanat eserinin yaratımı da bir ibadettir. Her bir sanat eserine muhatap oluş da ibadetten bir cüz nasipdar olmaktır. Güzelliği görmemize vesile olan bu sergide emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Değişik formlarda hazırlanan; geometrik desenler, çiçek motifleri, hat ve klasik Türk edebiyatından sahnelerin yer aldığı çiniler 27 Mart’a kadar Kandilli Yerleşkesi’nde görülebilir. • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/IMG_2062-Kopyala2019-03-13-04-25-54pm.JPG
  Sanatın Çini Hali Kandilli’de
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/IMG_2074-Kopyala2019-03-13-04-26-10pm.JPG
  Sanatın Çini Hali Kandilli’de
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/IMG_2143-Kopyala2019-03-13-04-26-10pm.JPG
  Sanatın Çini Hali Kandilli’de
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/IMG_2179-Kopyala2019-03-13-04-26-10pm.JPG
  Sanatın Çini Hali Kandilli’de

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi