Anasayfa  |   İletişim  | EN
Güzel Sanatlar Fakültesi
YÖK ATLAS
Grafik Tasarımı
Grafik Tasarımı (Burslu)
Grafik Tasarımı (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Sinemada Fatih Sultan Mehmed’in temsili
Sinemada Fatih Sultan Mehmed’in temsili

Güzel Sanatlar Fakültesince “Fethin 567. Yıldönümüne Armağan” adı altında düzenlenen ve Fetih-Fatih-İstanbul-Sanat ve Medeniyet konuları etrafında on ayrı video-konferanstan oluşan etkinliklerin sonuncusu sinema eleştirmeni İhsan Kabil’in “Türkiye’de Tarihi Film Yapımcılığı Bağlamında Fatih’i Sinemaya Taşımak” konulu konferansıyla gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı’nın moderatörlüğünde 8 Haziran’da düzenlenen konferansta İhsan Kabil, Türkiye’de tarihi film yapımcılığına dair değerlendirmelerde bulunarak, sözü sinemada Fatih’in temsili konusuna getirdi. Konunun kültürel politik irade, finansal imkânlar ve tarihi bilgi birikiminin sağlıklı kullanılması bağlamında ele alınmasının doğru bir bakış açısı olacağını söyledi.

Cumhuriyet dönemi tarihi film tecrübesi kapsamında sinema arşivimize girmiş yapımlardan ve tarihi dizilerden kesitler de sunan Kabil, usta yönetmenleri ve onları ustalığa taşıyan etkenleri dile getirdi. Günümüz imkânlarının ortaya koyduğu güzel çalışmalar olduğunu belirten Kabil, -özellikle İstanbul’un fethinin 500. yıldönümü vesilesiyle Sami Ayanoğlu’nun başrol oyunculuğunda gerçekleştirilen film başta olmak üzere- eski yapımlarda da sınırlı imkânlara rağmen rol icrasında samimiyetin öne çıktığına, bunun da seyircinin filmden gerekli mesajı alma noktasında ayrı bir başarı ölçütü olarak görülebileceğine dikkati çekti.

Muhsin Ertuğrul, Münir Hayri Egeli, Yavuz Yalınkılıç, İlhami Algör, Mahmud Akkad, Faruk Aksoy, Haşim Vatandaş, Semih Kaplanoğlu, Sami Ayanoğlu, Cüneyt Gökçer, Cihan Ünal gibi yapımcı ve oyunculara ortaya koydukları eserler vesilesiyle atıflarda bulunan İhsan Kabil, zaman zaman tarihi film yapımcılığında dünya sinemasına göndermeler yaparak bu çalışmalar hakkında da çeşitli değerlendirmelerde bulundu.  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/022020-06-22-09-30-03pm.jpg
  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/032020-06-22-09-30-03pm.png
  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/052020-06-22-09-30-03pm.jpg
  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/062020-06-22-09-30-04pm.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi