Anasayfa  |   İletişim  | EN
Güzel Sanatlar Fakültesi
YÖK ATLAS
Grafik Tasarımı
Grafik Tasarımı (Burslu)
Grafik Tasarımı (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | “İznik Çinisi Yoğun Bir Emeğin Ürünü”
Haber - Etkinlik Arşivi
“İznik Çinisi Yoğun Bir Emeğin Ürünü”

21 Şubat 2018

İznik Mavi Çini ve Seramik işletmesi sahipleri Serap Ereğli ve Mahmut Çalışkan, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde İznik Çinisinin üretim aşamalarını anlattı.

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Kandilli Yerleşkesi’nde düzenlediği İznik Çinisi konferansına konuşmacı olarak katılan Serap Ereğli ve Mahmut Çalışkan, konuyu seramiğin tarihinden itibaren üretim aşamalarına kadar ele aldılar. İlk seramiğin M.Ö 10 binlerde üretildiğini söyleyen Çalışkan, en eski seramik buluntularının ise Türkistan’ın Aşkava bölgesinde bulunduğunu kaydetti. Seramik ve çininin hammaddeleri hakkında da bilgi veren Çalışkan, hammaddenin özlü ve özsüz olmak üzere 2 gruba ayrıldığını belirtti.

Çini üretim aşamasının ilk kısmını gövdenin oluşturduğunu dile getiren Serap Ereğli, kendi atölyelerindeki üretimde %70-80 arasında kuvars, %8-10 aralığında kil ve %8-10 aralığında sırça kullandıklarını ifade etti. Diğer aşamaları astarlama, birinci pişirme, sırlama ve ikinci pişirme olarak sıralayan Çalışkan, her bir çini için yaklaşık 2 aylık yoğun bir emek gerektiğinin altını çizdi.

Konferans, fakülte öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından ilgiyle takip edildi. Konferans, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı’nın misafirlere hediye takdiminin ardından sona erdi. • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12018-02-26-01-27-09pm.jpg
  “İznik Çinisi Yoğun Bir Emeğin Ürünü”
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22018-02-26-01-27-10pm.jpg
  Serap Ereğli - Mahmut Çalışkan
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32018-02-26-01-27-10pm.jpg
  “İznik Çinisi Yoğun Bir Emeğin Ürünü”
 • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42018-02-26-01-27-10pm.jpg
  “İznik Çinisi Yoğun Bir Emeğin Ürünü”

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi