Anasayfa  |   İletişim  | EN
Güzel Sanatlar Fakültesi
YÖK ATLAS
Grafik Tasarımı
Grafik Tasarımı (Burslu)
Grafik Tasarımı (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Fatih Devrine Ait Nadir Kavuklu Mezar Taşları
Fatih Devrine Ait Nadir Kavuklu Mezar Taşları

Güzel Sanatlara Fakültesinin “Fethin 567. Yıldönümüne Armağan” ettiği konferans dizisinin sekizincisinde Dr. Öğr. Üyesi Ersin Fethi Öcal, İstanbul’daki “Fatih Devrine Ait Nadir Kavuklu Mezar Taşları” üzerine konuştu.

Zoom platformunda 6 Haziran’da yayınlanan konferansta Dr. Öğr. Üyesi Ersin Fethi Öcal, İstanbul’un çeşitli yerlerine dağılmış, Osmanlı bürokrasisinin çeşitli mevkilerinde görev yapmış, kimisi tarihî kabristanlarda, kimisi cami hazirelerinde rastladığımız, hatta bugün bir kısmı yerlerinde bile bulunmayan tarihî mezar taşlarını gündeme getirdi.

Fatih Sultan Mehmed döneminde diğer alanlarda olduğu gibi mezar taşları biçiminde de geçmiş uygulamalardan farklı olarak değişimlerin başladığını söyleyen Öçal, Selçuklular ve sonrasındaki beylikler döneminde sivri alınlıklı mezar taşlarının yaygın olduğunu belirterek, Fatih Sultan Mehmed döneminden sonra ise kavuklu mezar taşı formunun yaygınlaştığını anlattı. Öçal, merhum Fazıl Ayanoğlu arşivi ve diğer bazı fotoğraf arşivlerinden alınmış eski siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan görselleri dinleyicilerle paylaştı. Dinleyiciler tarafından ilgiyle izlenen konferans boyunca kavuk biçimleri itibariyle her yerde kolay rastlanmayan bu nadide taşlar ve üzerindeki kitabeler estetik, işçilik, dil, üslup, içerik ve mesaj gibi muhtelif yönlerden ele alındı.

Güzel Sanatlar Fakültesi araştırma görevlilerinden M. Halit Dağcı ve Betül Sayın’ın teknik desteğinde gerçekleştirilen konferans, soru-cevap faslının ardından moderatör Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı’nın teşekkür konuşması ile sona erdi.  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/012020-06-18-01-14-43pm.png
  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/022020-06-18-01-14-44pm.png
  • http://gsf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/032020-06-18-01-14-44pm.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi